soli TOC cube

Toprak, bitki ve sediment örneklerinde Toplam Organik Karbon Analizi

Elementar TOC Ailesinin Katılar İçin Karbon Analizinde Yetenekli Üyesi

Özellikle katı numunelerde Toplam Organik Karbon (TOK,TOC) analizleri gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Sadece atık geridönüşümünde değil, aynı zamanda Toplam Organik Karbon(TOC) ölçümü toprağın değerlendirilmesi için önemli bir yaklaşım sağlamaktadır. Elementar Soli TOC Cube kullanıcılarına sadece toplam organik karbon ve toplam inorganik karbon ölçümlerine değil bunların yanı sıra artık kalıntı organik karbon(ROC) analizini de sunmaktadır. Ayrıca Soli TOC Cube ile klasik asitlendirme ile TOC ölçümünün ötesinde sıcaklık kontrol ve programlama özelliği ilenumune hazılama ve asitlendirme işlemlerine gerek kalmaksızın direk olarak toplam organik karbon ölçümü yapılabilmektedir.

Eşi benzeri olmayan analitik performas
Sıcaklık programlamada tekrarlanabilir ve kararlı sonuçlar elde etmek için ayarlanabilir ve tutarlı bir sıcaklık kontrolü gerekmektedir. İşte tam bu sebeple ölçümün bu kararlılağa sahip olması adına Soli TOC Cube Sıcaklık ölçümlerini teknolojinin merkezi olan numune krozesinin içerisinden yapmaktadır. Bu durum oluşabilecek tüm sıcaklık girişmlerinin önüne geçmektedir. Ayrıca, post-combustion tube diye adlandırılan ikincil yakma tüpünde katalizör eşliğinde gerçekleşen süreç, yüksek karbon içerikli numunelerin tam olarak okside olmasını sağlar ve bu sayede herzaman aynı yüksek kalitede analiz sonuçları elde eder.

Basitleştirilmiş örnek hazırlama süreci
Elementar Soli TOC Cube ile yüksek miktarda (makro), gram mertebesinde, numuneler ile çalışılabilinmektedir. Genel olarak süreci özetlemek gerekir ise, örneğinizi tekrar kullanılabilir elementar tasarımı krozelerinize yerleştirin tartımını yapın ve oto-örnekleyiciye yerleştirin ardından analizi başlatın. Bu özelliği Soli TOC Cube'ü heterojen yapıya sahip numunelerin tutarlı analizinde eşsiz bir noktaya taşımaktadır. DIN 15936 metodu ile TOK analizi oldukça basittir. Numune, krozenin içersinde asitlendirilir ve kuruduktan sonra direk olarak cihaza yüklenir. Basit, hızlı ve güvenilirdir.

Güvenilir analizler
Cihaz yazılımı size programlanabilir ısıtma hızları ve duruş sürelerinin yanı sıra paket şeklinde metodlar sunmaktadır. Peak entegrasyonu yazılımdan otomatik olarak yapılabildiği gibi elle kontrolü sağlanabilmektedir. Bu sayede en zor analizlerde bile tutarlı ölçümler yapılabilmektedir.

Emsalsiz esnek yapı
Soli TOC Cube farklı karbon formları arasında, sıcaklık programlama veya sıcaklık programlamnın gaz akış kontrolü ile kombinasyonu ile muhteşem bir ayrım yapmanızı sağlar. Sadece tek bir program ile TOC, ROC ve TIC analizleri gerçekleştirilebilir. Alternatif olarak klasik asitlendirme metodu, kurutma ve sabit sıcaklıkta toplam organik karbon ölçümü mümkündür.

Ölçüm yöntemi
DIN 19539 metoduna uygun olarak, katı numunelerde TOC, ROC ve TIC ölçümleri 900Co sıcaklığa kadar oksijenli ortamda, gerçek sıcaklık rampalama sistemi ile yapılmaktadır. Alternatif olarak cihazın farklı gazların(oksitlenebilir veya oksitlenemeyen taşıyıcı gazlar) tek bir analizde ROC ve TIC analizi için otomatik gaz geçişi yapma imkanı vardır. EN15936 metoduna uygun olarak, katılarda toplam organik karbon (TOC) analizi izotermal katalitik yakma ile gerçekleştirilebilir. Eş zamanlı toplam azot analizi için ECD dedektör bir opsiyondur.

Geniş Dedeksiyon aralığı
Düşük ppm mertebelerinden %100 ppm'e kadar veya 50mg mutlak karbon değerine kadar analiz aralığı vardır. Azot için bu değer 20 mg veya 0-15% olarak belirlenmiştir.

Kolay numune hazırlığı
Hiç bir ek numune işlemi gerekmeksizin, tüm katı  örneklerde seramik veya paslanmak çelik özel tasarım krozelerde direk olarak tartımı yapılır ve cihaza aktarılır. 3 grama kadar numune yüklenebilir.

Tam otomatik sistem
89'lu oto-örnekleyicisi sayesinde otomatik ve operatör gerektirmeyen bir süreç içeren Soli TOC Cube PC üzerinden kontrol edilmektedir. Opsiyonel olarka 21 CF Bölüm 11 uyumluluğu vardır.

Teknik Özellikler

Opsiyonlar

Toplam inorganik karbon (TIC) eklentisi
Güvenli asit ekleme süreci için geliştirilmiştir. Karbonat karbonlarının CO2 olarak salınımını sağlar ve dedektörde ölçümünü gerçekleştirir. Rahat numune değişimine olanak sağlar.
Eklentiye yüklenebilecek numune miktarı 5 grama kadardır
Ölçüm aralığı 0,5µg-100mg TIC mutlak değerindedir.

Azot modülü
ECD dedektör ile eşzamanlı toplam Azot analizi sağlar.

 

Elementar soli TOC cube

Soli TOC Cube

Toprak, bitki ve sediment örneklerinde
toplam organik karbon analizi

Broşür

Elementar soli TOC cube Brochure
sayfa başına git

TERRALAB© Terralab Laboratuvar Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş  · Tic.Sicil: 125710 · Mernis: 0084000614900014
Çetin Emeç Bulvarı 1328. Sokak 14/9  A.Öveçler  06460 Çankaya / Ankara / Türkiye    T: +90 312 472 73 96  |  F: +90 312 472 73 98

ANASAYFA ·  HAKKIMIZDA  ·  İLETİŞİM  ·  TEMSİLCİLİKLER  ·   ETKİNLİKLER  ·  info@terralab.com.tr

Terralab. Analiz Araştırma. 21 yıl.